A Magyar Ugar DayZ Szerveren péntek, szombat 18:00 - 22:00 között lehet zászlórúddal védett területen lévő bármilyen építőelemet megsemmisíteni robbanóanyagok segítségével. A védett elemek más módszerrel vagy időszakon kívüli megsemmisítésének megakadályozásáról a Magyar Ugar saját raid rendszere gondoskodik, ami a következőt jelenti: A leadott lövések, ütések és időszakon kívüli robbantások teljesen hatástalanok az építőelemekkel szemben. Ugyanakkor minden olyan bázisra, amelyre bármikor be lehet jutni robbantás nélkül, be szabad menni. A bázistulajdonosok egyéni felelőssége a bázisuk megfelelő lezárása és a biztonságuk fenntartása, ilyen felelősség többek között a kapuk bezárása és zárva tartása, megfelelő falmagasság kiválasztása, elemek pontos illesztése. A támadók felelőssége a raid rendszer pontos ismerete, ugyanis a robbanóanyagok nem körültekintő használata számos veszélyt rejt magában. Elsőként fontos leszögezni, hogy minden robbanóanyag eltérő tulajdonságokkal és viselkedéssel rendelkezik. Egy robbanás nagyságát a típusa és a céltól való relatív távolsága együttesen határozza meg. A detonátor vagy időzítő, a robbanóanyag állapota és egyéb más fel nem sorolt tényezők nem befolyásolják a működését.
A Magyar Ugaron megtalálható összes robbanószer, amely alkalmas építőelemek megsemmisítésére és egymáshoz viszonyított relatív, maximális sebzésük. A gránátok és egyéb robbanószerek lényegesen ritkábbak mint egy vanilla szerveren. Minden itt felsorolt tárgy csak és kizárólag katonaságokban fordul elő. A kisebb ellenőrző pontoktól kezdve a legnagyobb reptérig bárhol felbukkanhatnak.
Anyag | Ellenállás |
---|---|
Fa | 100% |
Fém | 150% |
Beton | 200% |
A Magyar Ugaron a fa építőelemeknél másfélszer erősebbek a fém és kétszer erősebbek a beton építőelemek. Az elemek típusa nem számít, egy beton ablak pontosan ugyan annyit véd mint egy beton fal vagy beton ajtó. Bármilyen típusú és anyagú elemet lehetséges felrobbantani a megszabott idő keretei között.
A 40 milliméteres gránátokat önmagukban nem lehet detonálni, hatékony felhasználásukhoz szükség lesz egy M76-os gránátvetőre is. A gránátvetővel a kézzel eldobott gránátokkal szemben lehetséges távolabbi és lényegesen pontosabb célba juttatás, így maximalizálva a pusztítást. A 40 milliméteres gránátok becsapódáskor azonnal felrobbannak lehetővé téve a támadók számára olyan építőelemek elpusztítását is, amelyekhez egyébként nem lenne hozzáférésük. Gránátvetővel lehet a leghatékonyabban kiugrasztani a védőket a fal mögül, amely mögött rejtőzködnek vagy éppen biztonságos távolságból megsemmisíteni egy falat, amelyhez közel merészkedni túl veszélyes lenne. Hátránya a hangja és a látható füstje, amely a gránátvető használójának pozícióját minden lövés után leleplezi.
A Claymore aknát az építőelemekkel és tárolókkal megegyező módon lehet elhelyezni. A "SHOW PLACEMENT" (alapértelmezetten bal klikk) akcióval megjelenik az akna fehér hologramja. Érdemes az aknát 1 - 1.5 méteres távolságra elhelyezni a kiszemelt elemtől, továbbá az akna a domború felénél nyílik szét, így csak az abban az irányban lévő elemek fognak sérülni. Az akna közvetlen közelében is biztonságban marad a karakter, természetesen csak addig, amíg a megfelelő oldalon tartózkodik. Telepítés után a karakter kezében lévő detonátorral lehet tetszőleges pillanatban felrobbantani, azonban a maximális aktiválási távolság 100 méter. Az aknát a detonátorral lehetséges hatástalanítani is, ezt a közelébe menve a "DISARM" (alapértelmezetten bal gomb nyomva tartása) akcióval lehetséges. A hatástalanítást követően az aknát akár azonnal újra fel lehet használni.
A Plastic Explosive a legnagyobb erőjű és legkonzisztensebben használható robbanóanyag. Önmagában a "SHOW PLACEMENT" (alapértelmezetten bal klikk) akcióval lehet megjeleníteni a telepítési helyét. A "PLACE" (alapértelmezetten bal gomb nyomva tartása) akcióval elhelyezésre kerül a kívánt helyre. A telepítést követően remote detonátorral élesíthető az "ARM" (alapértelmezetten bal gomb nyomva tartása) akcióval. Élesített plastic explosive-ot hatástalanítani szintén a remote detonátorral lehetséges, a "DISARM" (alapértelmezetten bal gomb nyomva tartása) akcióval. Élesítés után a detonátorral maximum 100 méteres távolságból lehet felrobbantani. A Plastic Explosive felrobbanáskor egyből megsemmisít minden közvetlen közelben lévő fa és fém falat, a betonhoz azonban legalább kettő darabra van szükség.
Az üzemanyaggal megtöltött hordók is fel tudnak robbanni abban az esetben, ha tönkrementek. Ezt legkönnyebben a rájuk leadott lövésekkel lehet elérni. A robbanás nagysága a hordóban lévő üzemanyag mennyiségétől és típusától függ. Üzemanyagok legkevésbé gyúlékonytól a leggyúlékonyabbig: dízel, benzin, kerozin. A legnagyobb robbanás, amit egy kerozinnal teljesen teletöltött hordóval lehet elérni, megegyezik egy darab plastic explosive robbanásának a nagyságával. Az üzemanyagos hordók minden esetben körültekintő tárolást és szállítást igényelnek, ugyanis akár a saját bázison tárolt hordók is felrobbanhatnak egy másik ellenségtől származó robbanás következményeként.
Az improvizált robbanóeszköz (IED) nevével ellentétben önmagában nem tartalmaz robbanóanyagot és nem lehet felrobbantani. Az eszköz célja hogy egy vagy kettő korábban felsorolt robbanóanyag precíz lehelyezését és felrobbantását lehetővé tegye. A "SHOW PLACEMENT" (alapértelmezetten bal klikk) akcióval lehet megjeleníteni a telepítési helyét. A "PLACE" (alapértelmezetten bal gomb nyomva tartása) akcióval lehelyezésre kerül. Az IED eszköztárába telepítés előtt és után is be lehet pakolni a robbanóanyagokat. Miután megtörtént a telepítés és a robbanószerek beszerelése következhet az élesítés. IED-t élesíteni lehet órával, konyhai időzítővel és remote detonátorral is. Hatástalanítani élesítéstől függően remote detonátorral vagy csavarhúzóval lehetséges, a "DISARM" (alapértelmezetten bal gomb nyomva tartása) akcióval. A hatástalanítást követően az IED akár azonnal újra fel lehet használni.
Az IED-t lehetséges órával és konyhai időzítővel is élesíteni, így a karakternek nem kell a közelben tartózkodnia a robbanás bekövetkezésekor. A konyhai időzítő (Kitchen Timer) maximum 1 (valós, IRL) órával későbbre állítható be. Az óra (Clock) a szerveridőt veszi alapul, és akkor fog aktiválódni, amikor az óramutató eléri az "időzítő mutatót". A Magyar Ugaron négyszeres időgyorsítás van érvényben, ami azt jelenti, hogy minden valóságban eltelt 1 óra után eltelik négy óra a szerveren. Példaként tegyük fel az óra 3 órát mutat. Az időzítő akcióval addig tekerjük az "időzítő mutatót", amíg a négyesre nem ér. Ekkor pontosan 1 szerverórányi időzítést állítottunk be, ami a valóságban 15 percnek felel meg.
A teljesen felrobbantott építőelemekből csak a keret marad vissza, amelyet már nem lehet tovább robbantani. A kereteken azonban egyrészt át lehet sétálni, kúszni vagy mászni, másrészt bármelyik oldalról (kívülről, belülről, felülről és alulról is) lebonthatja őket bárki egy balta (hatchet) segítségével. A keretek lebontása vonatkozik az alapjátékban lévő építőelemekre azaz a falra, ajtóra és toronyra is. A bázisokon lévő tárolókhoz alapból bárki hozzáférhet, az extrán codelock-al lezárt bútorokat pedig szintén balta segítségével lehet feltörni. A tárolók összecsomagolására és eltulajdonításra, valamint a falak építőanyagért történő lebontására nincs lehetőség egy aktív zászlóval védett bázison.